Дуже часто бувають такі ситуації, що відеокарта, які довгий час працювали нормально, починають себе дивно вести, наприклад шуміти, або ж на екрані можуть з’являтися різні безформні зображення (артефакти). Або ж буває, що тільки що куплена в магазині відеокарта через п’ять хвилин роботи починає шуміти або перестає працювати.
Чому виникають помилки в роботі відеокарти?
Помилки в роботі відеокарти можуть бути викликані різними причинами. І, на жаль, як ми згадували раніше, навіть нова відеокарта з магазину потенційно не застрахована від виникнення несправності.
Відеокарта видає писк або свист при роботі
Причина виникнення: Дуже поширена проблема, викликана великою індуктивністю струму, що протікає через дросель відеокарти. Найчастіше проявляється тільки при сильному навантаженню відеокарти у вигляді низькочастотного свисту або писку в області відеокарти.
Способи вирішення: Потенційно дана проблема не призводить до зламу або виходу з ладу відеокарти. Швидше, вона несе в собі естетичний дискомфорт, оскільки писк дроселів досить противний і може доставляти незручності при використанні відкритого типу корпусів, або коли системний блок розташовується в безпосередній близькості від користувача.
На жаль, даний випадок не є гарантійним, і в ремонті або повернення такої відеокарти вам буде відмовлено. Але не варто хвилюватися, хоч даний тип несправності та є не гарантійним, найчастіше при несправності на нову відеокарту магазин-продавець може піти на поступки та обміняти проблемне обладнання, термін експлуатації якого не перевищує 14 днів.
Ще одним способом усунення даної несправності є заливка проблемних дроселів за допомогою клейового пістолета. Але варто зазначити, що цей спосіб може не спрацювати, і вам доведеться миритися з цією проблемою або звернутися в сервісний центр для заміни проблемних елементів відеокарти.
Відеокарта деренчить при роботі
Причина виникнення: Проблема, викликана зношуванням шарнірного механізму обертання кулера відеокарти, яка свідчить про швидкий вихід з ладу проблемного кулера.
Дана проблема тягне за собою швидку відмову системи охолодження відеокарти та, як наслідок, перегрів окремих елементів, і їх повний вихід з ладу аж до загоряння.
Способи вирішення: На жаль, ресурс роботи вентилятора не нескінченний, і в разі виникнення даної несправності вам необхідно поміняти проблемний кулер цілком. Ще одним способом усунення несправності є заміна стандартного охолодження відеокарти на спеціальні системи охолодження.
На друкованій платі видно плями або розводи
Причина виникнення: При візуальному огляді відеокарти можна виявити жирні плями на бекплейте, що свідчить про погану якість клею під термопрокладками радіатора або ланцюгами електроживлення.
Слід пам’ятати, що такі плями, особливо в області великого скупчення конденсаторів або інших радіоелементів, можуть призвести до замикання.
Способи вирішення: Тут все досить просто. Вам необхідно видалити з’явилися плями спиртовим розчином і поміняти промоклі термопрокладки радіатора або ланцюгів електроживлення. Знайти новий комплект прокладок не складе великих труднощів, вони продаються в більшості великих магазинів електроніки або радіотоварів.
Відшаровування відеочіпа відеокарти
Причина виникнення: Одна з найпоширеніших проблем на вторинному ринку відеокарт. Ця проблема може виникнути через недотримання коректних умов експлуатації відеокарти (Майнінг криптовалюта без належного охолодження або в замкнутому не вентильованому приміщенні або через простого перегріву окремих елементів відеокарти) і, як наслідок, відшарування елемента пайки відеочипа.
Найчастіше проблема проявляється як часткова або повна втрата зображення, артефакти в 3D додатках і іграх, помилка 43 в диспетчері пристроїв, не виключений варіант з повною відмовою працездатності відеокарти.
Способи вирішення: Більшість рад для відновлення працездатності відеокарти при такій несправності зводитися до дідівського способу – “прожарювання” відеокарти в духовці або праскою.
Хоч і є підтверджені випадки, що прожарювання допомагає відновити працездатність відеокарти, найчастіше такий спосіб є тимчасовим, і проблема проявляється знову. Редакція sysadmin.ru рекомендує звернутися в сервісний центр, де досвідчені фахівці зможуть професійно перепаять відеочіп з використанням нового шару припою.
Помилка в роботі відеодрайвера
Причина виникнення: Ще одна поширена проблема, яка виникає через некоректно встановленого або оновлений відеодрайвер відеокарти.
Способи вирішення: Потенційно дана проблема не призводить до ламання або виходу з ладу відеокарти та вирішується повним видаленням відеодрайвер і його подальшої «чистої» перевстановлення. Ми рекомендуємо запускати найпростіший з доступних варіантів тестування відеокарти після кожної переустановки драйверів, щоб переконатися, що відеокарта функціонує справно.
Зависання (артефакти) після розгону відеокарти
Причина виникнення: Найчастіше недосвідчені або початківці оверлокери, через незнання специфіки та характеристик відеокарти, завищують показники частоти відеопам’яті або відеоядра, що призводить до різних проблем в 3D додатках і іграх.
Способи вирішення: Дана проблема вирішується пошуком оптимальних значень для розгону відеокарти шляхом тестування стабільності на різних частотах і розумні налаштування.
Проблеми з відеопам’яттю
Причина виникнення: Через специфіку відеопам’ять встановлюється окремими мікросхемами, і дуже часто буває, що одна з мікросхем відеопам’яті має проблемний сектор довжиною в кілька біт або байт.
Виявляється як повне зависання комп’ютера або постійна помилка в роботі відеодрайверів при спробі запису інформації в проблемний сектор відеопам’яті.
Способи вирішення: На жаль, при виникненні такої несправності потрібно повна заміна проблемної мікросхеми пам’яті. Більшість великих сервісів тримають на такі випадки донори, з яких можна зняти цілий чіп пам’яті та зробити перепайку дефектного елемента відеокарти.
Невірний BIOS у відеокарти
Причина виникнення: Дана проблема зустрічається на вторинному ринку відеокарт. Найчастіше для отримання максимальної продуктивності або зміни стандартних параметрів, закладених виробником, користувачі вдаються до перепрошивки BIOS’a відеокарти.
Після таких маніпуляцій з BIOS певні типи графічних карт від AMD перестають коректно працювати зі стандартними драйверами, і вам буде потрібно повторна перепрошивка рідного BIOS відеокарти.
Способи вирішення: Потрібно перешивати BIOS, перш за все шукаєте правильну версію BIOS’a відносно вашої відеокарти та переустановлюєте його. Якщо для вас це буде важка процедура, тобі краще звернутися до спеціаліста, який зможе це зробити професійно.